4 з 5 аптек України порушують законодавство про доступ до публічної інформації. Дослідження

3 Серпня 2017 13:10

З 2016 року Інститут аналітики та адвокації досліджує тенденції споживання опіоїдних анальгетиків в Україні. У рамках аналізу аналітики дізнавалися кількість наркотичних засобів, реалізованих здебільшого комунальними аптеками-лізензіатами надсилаючи запити в аптеки. Пропонуємо ознайомитися із результатами дослідження Інституту, яке опубліковане на сайті.
Дослідити не вдалося лише ситуацію в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь у зв’язку з тим, що території є тимчасово окупованою. Загалом, ми намагалися проаналізувати діяльність 281 української аптеки-ліцензіата у 2011-2015 роках. Основним інструментом отримання інформації від суб’єктів господарювання аналітики обрали запит. Його неодноразово направляли і в паперовому, і в електронному вигляді. Втім, отримати інформацію вдалося лише від 50 аптек, що становить 17,8%. Тобто, позитивні відповіді на запити надала кожна п’ята аптека.

  • Позитивними ми назвали відповіді, як містили у собі хоч частину необхідної нам інформації. Більшість аптек зовсім не відповіли. Варто додати, що були і ті хто спромігся на відписку: «не є розпорядником інформації» або «звертайтеся до Держлікслужби». – розповідає аналітик Олександр Ткаченко. – Під час дослідження ми розуміли, що комунальні підприємства порушують усі можливі приписи ЗУ «Про доступ до публічної інформації». Втім, вдіяти не вдієш: з кожним судитися не стане часу.

Часто, додає Олександр Ткаченко, аптеки повідомляли, що у них нема ресурсів для збору такої великої кількості інформації. Відповідь сумської аптеки записували по телефону. А з Львівської області надійшов (увага!) відсканований лист, текст якого набрали на друкарській машинці!

Втім, продовжити 5-денний термін відповіді на запит просили одиниці. Тож, ми припускаємо, що комунальні установи звикли жити по-старому та ігнорувати запити громадськості.

  • Хочеться відмітити Полтавщину. У регіоні працює лише 1 КП «Полтавафарм», яке має 27 закладів реалізації нарковмісних препаратів. Яким би не був величезний об’єм роботи, це підприємство надало повноцінну відповідь, а Полтавська область стала єдиною в Україні, де насправді вдалося проаналізувати тенденції споживання опіоїдних анальгетиків. – зауважує аналітик ІАА Олександр Ткаченко. – На противагу цьому зазначу, що з 7 областей України відповіді не надійшли від жодної аптеки-ліцензіата.

Лише на основі цього дослідження можна зробити висновок, що ЗУ «Про доступ до публічної інформації» в Україні ігнорують майже 80% органів державної влади та місцевого самоврядування.

 

«Доступ до правди»