К – комунальне. Чому я подала до суду на «Львівелектротранс»

14 Вересня 2017 12:09

Жодних секретів від громадян у комунального підприємства бути не можеЖурналістка проекту «Доступ до правди» Наталя Патрікєєва, отримавши від львівського комунального підприємства відмову в наданні публічної інформації, подала до суду. Її скаргу розглядатимуть 14 вересня, а поки що вона розповідає, чому зарплати комунальників – не секрет.

Слово «комунальне» у назві підприємства, здавалося б, автоматично передбачає те, що воно фінансується за кошти громади. Не може бути нічого таємного у тому, куди і як витрачаються ці кошти. Але ЛКП «Львівелектротранс» так не думає, тому я суджуся із львівськими комунальниками за доступ до публічної інформації.

Юрист «Львівелектротранс» Володимир Порошин у особистому коментарі про досвід із запитами впевнено зазначив, що підприємство інформації про зарплати працівників на запити не надає. Мовляв, це конфіденційна інформація і вони не зобов’язані відповідати.

Це здалося дивним, оскільки аналогічну інформацію на наші запити надавали, наприклад, КП «Новояворівськжитло» та КП «Миколаївоблтеплоенерго».

Після слів юриста я надіслала запит, де просила надати інформацію про штатні оклади (у тому числі премії та інші нарахування) керівництва(директора та його заступників) підприємства, а також юриста ЛКП «Львівелектротранс» та начальника відділу інформації та зав’язків з громадськістю.

Чому? Тому що комунальне підприємство є розпорядником коштів міста, свою діяльність провадить на майні, що також належить містянам, а отже, зарплати його працівників не можуть бути таємницею для співвласників того майна і тих коштів.

Саме про це ідеться у ЗУ «Про доступ до публічної інформації», де у ч. 5 ст.6 зазначено, що не може бути обмежено доступ до інформації пророзпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.

Проте у відповіді «Львівелектротранс» на наш запит, як очікувалося, зазначив, що запитувана інформація  не стосується використання підприємством бюджетних коштів, а відтак ЛКП «Львівелектротранс» не є розпорядником цієї інформації.

Не отримавши запитуваних даних, я звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із вимогами визнати дії «Львівелектротрансу» протиправними та зобов’язати надати цю інформацію.

Судовий збір у розмірі 704 гривні я сплатила за рахунок ініціативи «На суд за доступ».

Медіаюрист ГО «Платформа прав людини» Олександр Бурмагін прокоментував ситуацію і також зазначив, що  «Львівелектротранс» у цьому випадку помиляється:

«КП є розпорядником такої інформації, тому що ця інформація є суспільно необхідною і крім частини 1 статті 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» щодо визначення розпорядників є ще частина 2. Про яку, чомусь КП і ДП та інші суб’єкти постійно забувають.

Цитата – «пункт 2.4. Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України №10 від 29.09.2016 р. «Про практику застосування адміністративними судами законодавства про доступ до публічної інформації».

Відтак у силу частини п’ятої статті 6 Закону № 2939-VІ доступ до інформації щодо розпорядження комунальним підприємством комунальним майном, зокрема, інформація про використання коштів, розподіл доходів від надання послуг (продукції, товарів), виплати заробітної плати працівникам, використання вкладів та дотацій з бюджетів, інші витрати, та прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно, може бути обмежено лише за умов, передбачених частиною п’ятою статті 6  Закону № 2939-VІ.

У цьому контексті така інформація є суспільно необхідною, а комунальні підприємства є її розпорядниками відповідно до пункту 4 частини другої статті 13 Закону № 2939-VІ (додатково щодо суспільно необхідної інформації йдеться у пункті 6.4).

У запереченні КП «Львівелектротранс» доводить, що воно не є належним відповідачем у цій справі взагалі і просить провести зміну відповідача, залучивши Управління транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради.

А ще «Львівелектротранс» каже, що «у позові йдеться про персоналізовану інформацію щодо розміру нарахування працівникам зарплати, які, як фізичні особи є власниками своєї нарахованої зарплати, а відтак і розпорядниками інформації щодо неї», що взагалі смішно читати.

У судах України вже кількадесят виграних справ щодо того, що і комунальні підприємства є розпорядниками публічної інформації, і зарплати працівників бюджетних та комунальних підприємств є не закритою інформацією, а публічною.

Учергове це доведеться повторити у четвер 14-го вересня у Львівському окружному адміністративному суді, який розташований на вулиці Чоловського, 2.

Приходьте, повоюємо за доступ разом.

Наталія Патрікєєва, «Доступ до правди», для «Твоє місто» 

 

 

 

Підписуйтесь на розсилку, щоб регулярно отримувати актуальну інформацію щодо права на доступ до публічної інформації в Україні