Журналістка Надія Бабинська-Вірна для сайту "Ні корупції!" розповідає про запити та стан дитячих таборів у Чернівецькій області.
Після подій, які сталися в Одесі в ніч на 16 вересня 2017 року, де під час пожежі в літньому таборі загинуло троє діток, питання протипожежної охорони в літніх таборах Чернівецької області мало б стати номером один у кабінетах освітянських бюрократів.
Я так подумала і вирішила запитати в місцевих чиновників — а як там у нас у дитячих таборах з протипожежною безпекою?
Отож, я написала запит до Чернівецької міської ради та обласної державної адміністрації про перевірку пожежної безпеки у літніх таборах в Чернівецькій області за 2015, 2016, 2017 роки, а також про перелік протипожежного обладнання та протипожежної сигналізації, які встановлені в кожному літньому таборі окремо (з указанням марки обладнання та року випуску, року останньої повірки, і ким вона зроблена).
Оскільки на балансі Чернівецької міської ради літні табори відсутні, а діти оздоровлюються і відпочивають у таборах області, то найбільше цікавило якраз те, що відбувається там. Але виявилось, що це цікавить мене. А ніяк не обласне управління освіти.
У Чернівецькій облдержадміністрації запит відфутболили до обласного управління Державної служби з питань надзвичайних ситуацій. Спершу мені задзвонили і одразу попередили, що не можуть надати інформацію про обладнання та сигналізацію, адже не є розпорядниками цієї інформації. Так само і переліку таборів в області не вдалося отримати.
Вдалось лише дізнатись, що протягом 2015 року в Чернівецькій області експлуатувались 13 об'єктів літнього відпочинку та оздоровлення дітей (переліку немає).
У 2015 році перевірки таборів не проводились пожежниками, бо був мораторій. У 2016 році було проведено планову перевірку у сфері пожежної та техногенної безпеки. Результати? Не повідомили.
У 2017 році перевірку провели в позашкільних оздоровчо-виховних закладах “Лунка” (смт. Красноїльськ Сторожинецького району), “Калинка” (село Тарасівці Новоселицького району), дитячий табір “Буковинка”, спортивно-оздоровчий табір “Здоров'я” (село Репужинці Заставнівського району).
З відповіді зрозуміло, що там були виявлені порушення, але ж нам про них не повідомили, а просто вказали, що “за результатами перевірок зобов'язано керівників, власників об'єктів відпочинку та оздоровлення дітей вжити невідкладних заходів з попередження виникнення пожеж і надзвичайних ситуацій та загибелі людей на них, а також виконання в повному обсязі запропонованих приписами заходів протипожежного заходу”. Також проведено інструктажі, роз'яснювальну роботу.
Управління також повідомило, що тільки чотири заклади літнього відпочинку та оздоровлення дітей у Чернівецькій області (з 13, якщо ми правильно зрозуміли з відповіді) обладнані автоматичною системою протипожежного захисту (“Буковинське орлятко” (село Глибочок Сторожинецького району), дитячий пансіонат “Вербиченька” (село Давидівка Сторожинецького району), “Лунка” (смт Красноїльськ Сторожинецького району) та “Калинка” (село Тарасівці Новоселицького району).
В інтерв'ю інформаційній агенції "АСС" Андрій Андроняк, заступник начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям управління ДСНС України в Чернівецькій області, повідомив, що "відповідно до чинного законодавства, планові заходи щодо дотримання суб'єктами господарювання протипожежних вимог, у 2017 році в Україні заборонені".
Однак перевірки таборів таки здійснювались, порушення виявлялись (особливо багато тих, усунення яких потребує значних матеріальних затрат). Але "відповідно до мораторію, накладеного на планові перевірки нашою службою, ми не маємо права ані штрафувати, ані використовувати адміністративного впливу. Тому, виявляючи порушення, лише даємо рекомендації щодо їх усунення. Проте навіть прийти з повторною перевіркою не маємо права", заявив чиновник. Мораторій діятиме до 31 грудня 2017 року.
Але питання не стільки і не тільки в мораторії, адже щоб виконати приписи пожежників, потрібні кошти. Питання у фінансуванні заходів протипожежної безпеки в дитячих таборах, закладах освіти, охорони здоров'я.
Якось мені розповідали про сільську школу на Полтавщині, де відсутні засоби протипожежного захисту. Керівництво школи щоразу про це повідомляє в усі можливі інстанції в район, область, вимагає забезпечення хоча б мінімально необхідним. Однак у відповідь від тих, хто розподіляє бюджетні кошти, - тиша. Ось така собі економія на дітях та їх житті та здоров'ї.
Отож, якщо повернутись до Чернівецької області, ми знаємо, що нічого не знаємо. Здогадуємось, що все погано. Обласна адміністрація відсахнулась від запиту, що наштовхує на думку, що подібна інформація не збирається управлінням освіти і не ведеться подібного моніторингу.
Хоча, зважаючи на трагічні події і важливість питання, здавалось, це чи не основна інформація, яка мала би лежати на столі в голови Чернівецької ОДА. А обговорення ситуації з протипожежним станом у закладах освіти — стати топ-темою.
Однак маємо таку ситуацію, коли тепер на відповідальності батьків перевірити самотужки, як у таборі з протипожежною системою, перед тим, як відпускати дітей у табір.
Відповідь УДСНС в Чернівецькій області
фото на головній - http://nkalinka.at.ua/
Надія Вірна, для "Ні корупції!"