У Миколаєві відсутній доступ до укриттів, волонтери не змогли оцінити їх стан. А в Одесі - низький рівень доступності укриттів для маломобільних груп населення.
Про це йдеться у звіті другої Національної кампанії моніторингу укриттів Центру громадянських свобод, повідомляє Інтент.
За даними, які ОЗОН отримав у відповідь на запит до Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Миколаївської міської ради, станом на березень 2024 року у фонді захисних споруд цивільного захисту обліковано 222 сховища та 110 найпростіших укриттів.
У місті волонтери ОЗОНу перевірили 30 укриттів.
Зафіксовані дані показують значну проблему з доступністю укриттів, яка стосується їх маркування, а також наявності пандусів, що забезпечило б доступ для маломобільних груп населення.
Оскільки лише 2 укриття були відчинені, це не дозволило якісно перевірити умови всередині укриттів та оцінити їх загальний стан.
Таким чином вдалося знайти 70% укриттів, були відчинені 7%.
За даними, які ОЗОН отримав у відповідь на запит до Департаменту муніципальної безпеки Одеської міської ради, станом на березень 2024 року у фонді захисних споруд цивільного захисту обліковано 353 споруди цивільного захисту та 837 найпростіших укриттів.
Вдалось знайти за адресами 83% укриттів, 77% з яких було відкрито. У порівнянні з іншими містами, це досить високий показник. Загальний стан укриттів у місті волонтери оцінили на 3,9 бала з 5.
Покращення потребує ситуація з маркуванням укриттів: вказівні знаки та інформаційна табличка на вході. Більш ніж половина укриттів мають належні умови: запас води, світло, туалет, вентиляція повітря та місця для сидіння.
Лише 17% з перевірених укриттів мали пандус або пологий спуск, що свідчить про низький рівень доступності укриттів для маломобільних груп населення.
Найвищий середній бал загального стану укриттів у місті отримало місто Черкаси – 4 бали. Одеса та Луцьк отримали 3,9 та 3,6 відповідно, що свідчить про загальний стан вище середнього. Київ - 2,7 бала. Важливо зазначити, що у Києві була перевірена найбільша кількість укриттів - 120. Шостка та Львів отримали найнижчі показники – 2,2 та 2,1 бала відповідно. У Миколаєві загальний стан укриттів не оцінено через нестачу даних, бо лише 2 укриття були відчинені.
Основні проблеми, які ОЗОН зафіксував у межах кампанії:
• проблеми з доступністю укриттів (багато укриттів закриті на замки, деякі підходи було закрито огорожею, відсутні вказівні знаки, які ведуть до укриття та інформаційні таблички на вході);
• проблеми з наявністю туалетів;
• проблеми наявності справного електропостачання;
• у старих будинках проблеми з аварійністю приміщення (є випадки укриттів з тріщинами на стінах, сиплеться стеля тощо).
В сьогоднішніх реаліях якісні укриття – базова річ, яка допоможе мінімізувати ризики та жертви серед цивільного населення під час ракетних обстрілів.
Доступність до них має бути забезпечена державою у період воєнного стану. Тому виявлені проблеми мають бути оперативно вирішені на виконавчому та законодавчому рівні, а інститут державного контролю за цим питанням – має системно запрацювати.
На Миколаївщині будуть будувати підземні школи, щоб не втратити учнів. Таке будівництво має стати пріоритетом уряду. За словами міністра освіти та науки України за майже чотири роки дистанційного навчання через причину спочатку ковіда, а потім - війни, у нинішнього покоління школярів та студентів погіршився рівень знань та комунікаційних навичок.
В понад 10 школах на Херсонщині планують побудувати сховища за бюджет країни. Один проєкт направить Херсонська громада щодо будівництва сховища на території освітнього закладу у Музиківській громаді. Ще по 10 проєктів планує надати Бериславщина. У разі ухвалення документів сховища з'являться в школах Калинівської, Кочубеївської, Великоолександрівської, Високопільської та Березинської громад.
На сьогодні в місті Одеса в укриттях цивільного захисту можуть сховатися під час повітряних тривог понад 700 тисяч жителів. За словами начальника управління з питань цивільного захисту Володимира Харіщака на початку 2023 року показник укриття по Одесі був приблизно 30% охоплення населення під час тривог. Наразі його вдалося збільшити до 80%.
«Доступ до правди»