Коаліція за зниження фінансових бар’єрів у справах про доступ надіслала проект закону до Верховної Ради

4 Грудня 2017 13:44

Коаліція за зниження фінансових бар’єрів у справах про доступ надіслала проект закону «Про внесення змін до окремих законів щодо доступу до правосуддя (в інформаційних справах)» та пакет супровідних документів до Верховної Ради.

У законопроекті пропонується, по-перше, знизити ставку судового збору за оскарження права на доступ: для юридичної особи – з 1600 до 640 гривень (юридичною мовою: з 1 до 0,4 розміру прожиткового мінімуму), а для фізичної особи – з 640 до 160 грн (з 0,4 до 0,1 розміру прожиткового мінімуму).

По-друге, знизити авансовий платіж за відкриття виконавчого провадження – фактично з 6400 до 640 грн, тобто становити не 2, а 0,2 % мінімального розміру заробітної плати.

Відповідні правки до закону «Про судовий збір» підготував юрист ІМІ Роман Головенко.

 «Після змін 2015 року до Закону України “Про судовий збір” судитися по простих адмінпозовах за інформацію стало дуже дорого. Відтепер, ЗМІ за один позов про доступ треба викласти 1600грн., а фізособі (наприклад, журналісту) – 640 грн.. Громадяни, особливо в регіонах – не тільки журналісти – взагалі не в стані потягнути такі суми, особливо якщо шлють кілька запитів, і всюди отримують відмови і відписки», - говорить Оксана Романюк, виконавча директорка Інституту масової інформації.

Як писав «Доступ», до Коаліції «За зменшення фінансових барєрів у справах про доступ» увійшли Інститут масової інформації, Центр демократії та верховенства права, Платформа прав людини, Центр UA, Інститут розвитку регіональної преси, Харківська правозахисна група, Українська Гельсінська спілка з прав людини та Представництво Американської правозахисної організації Freedom House в Україні. Ці ГО підписали Меморандумом за зменшення фінансових бар’єрів у справах про доступ до публічної інформації.

 

«Доступ до правди»