Скільки Ковельська громада витрачає на безпритульних тварин і як розподіляються ці кошти

16 Серпня 2023 00:00

Журналістка Зоряна Шайнюк для видання «Ковель.Медіа» провела розслідування про роботу комунального підприємства, яке опікується безпритульними тваринами.

Виявляється, в Ковельській громаді можна безкоштовно стерилізувати безпритульного песика чи котика. Комунальне підприємство «Добробут» проводить цю роботу коштом міського бюджету в рамках Програми поводження з безпритульними тваринами.

Притулок «Добробуту», де проводять стерилізацію, розташований у Ковелі на вулиці Грушевського, 106-А. Домовитись про стерилізацію можна за телефонами: (03352) 5-93-63, 5-03-97.

Кошти на його роботу щороку виділяють з міського бюджету, передбачені витрати навіть на популяризацію діяльності КП «Добробут». Діяльність цього комунального підприємства, як будь-якого іншого, має бути прозорою, але на запити про його діяльність там реагують нервово. А дані про працівників і зовсім відмовляються надавати.

Притулок «Добробуту» для тварин почали будувати в 2016 році. Щороку з міського бюджету на його роботу виділяють кошти.

Дослідження бюджету КП «Добробут» за 7 років

Ось так виглядає деталізований бюджет «Добробуту» на безпритульних тварин в Ковельській громаді з 2016 по 2022 роки. Уся ця інформація -  з відповідей КП на запити Зоряни Шайнюк.

 

При аналізі бюджету за 7 років помітно, що бюджет «Добробуту» зростає з кожним роком. В той же час рішенням міської ради передбачають більше коштів, ніж виділяють фактично.

 

У 2016-2017 всі кошти спрямовували на будівництво притулку, тому аналізу підлягали статті витрат з 2018 року.

Цікавим є те, що оплата праці персоналу «Добробуту» та послуг ветклініки складає значну частину бюджету програми (майже кожного року це половина від усіх коштів від річного бюджету).

Наприклад, у 2019 році найбільша частина «бюджетного пирога» пішла на оплату персоналу. При цьому на персонал в цьому році витратили більше, ніж на корм тваринам та медикаменти. Навіть на одне лише обслуговування автомобіля пішло більше, ніж на корм та медикаменти. Значна сума з усього бюджету пішла на комуналку і на огородження.

У 2020 році, якщо додати зарплату персоналу «Добробуту» і послуги ветеринарної клініки, отримаємо майже 346 000 грн, тобто оплата праці персоналу склала більшу половину від усього річного бюджету програми. Судячи із інших статей Програми, далі продовжували покращувати стан приміщення та матеріально-технічну базу притулку.

Якщо за 2021 рік додати фонд оплати праці з нарахуваннями і статтю «стерилізація та лікування», отримаємо більше 425 000 грн. Тобто більша половина від усього річного бюджету пішла на знову ж таки на оплату персоналу.

Як бачимо, у 2022 році, зарплата персоналу з нарахуваннями склала 403 200 грн, тобто більшу половину від усього річного бюджету програми. Значно зросла й оплата за комунальні послуги (майже в 2 рази в порівнянні із попереднім 2021 роком).

Соціально-просвітницька робота «Добробуту»

Журналістка також поцікавилась, на яку саме соціально-просвітницьку роботу «Добробут» витрачав кошти. Пояснює це тим, що особисто не чула в Ковелі, щоб це підприємство проводило інформаційну роботу з жителями громади.

«Тому я зробила запит до підприємства, щоб отримати копії договорів, які підприємство уклало для замовлення цих послуг. Як стало відомо з копій цих документів, у 2019-2021 «Добробут» замовляв розміщення реклами на сітілайтах у Ковелі у підприємця Ігоря Гречини. На жаль, договори не описують сюжету, зображеного на сітілайтах», - пояснює журналістка.

Фактор таємничості

Значна частина коштів бюджету йде на оплату послуг персоналу. При цьому персонал «Добробуту» з утримання тварин категорично відмовляється називати свої імена. Мотивація в тому, ніби робітники бояться, що ковельчани дізнаються, хто працює в притулку, і почнуть підкидати тварин у притулок або додому працівникам, або набридати телефонними дзвінками.

Подобається працівникам «Добробуту» чи ні, а відповідно до ч. 5 ст. 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації», не може бути обмежено доступ до інформації про здійснення розпорядження бюджетними коштами у будь-який інший спосіб, планування, формування, здійснення та виконання закупівлі товарів, робіт і послуг за бюджетні кошти, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.

Громадяни України мають право знати за що і хто отримує кошти з бюджету громади, навіть якщо це одна копійка. А там, де немає доступу до публічної інформації, там починається корупція.

Тож Зоряна Шайнюк звернулась зі скаргою до Уповноваженого Верховної Ради зі справ людини, оскарживши приховування імен працівників комунального підприємства «Добробут».

До речі, не бачить сенсу приховувати ім’я працівників по догляду за тваринами і Ольга Чевганюк, операційна директорка «UAnimals».

«На мою думку, приховування імен прізвищ працівників не є правильним. Не бачу причин, чому інформація має бути закритою. Реалізація міської програми має бути прозорою, відкритою для всіх та з максимальною звітністю», – каже вона.

Щодо бюджету програми по стерилізації тварин Ольга Чевганюк наголошує, що належна увага повинна приділятись якості медикаментів, матеріалів і кваліфікації ветлікарів. Тобто, при реалізації наміру стерилізувати побільше тварин, не варто втрачати якість проведення операцій. Також важливо належну увагу приділяти і післяопераційному періоду тварини.

 

Публікація підготовлена в рамках проєкту «Посилення громадянської журналістики в Україні», який впроваджується ГО «Платформа прав людини» за фінансової підтримки United Nations Democracy Fund (UNDEF)