Суд зобов’язав Рівненську обласну прокуратуру надати договір «про прокурорські квартири»

5 Грудня 2023 00:00

Видання «Четверта влада» подало позов проти Рівненської обласної прокуратури ще 17 січня 2023 року. Розглянула його суддя Рівненського окружного адмінсуду Тамара Комшелюк.

Позивалися, бо прокуратура відмовилася надавати копію договору із забудовником, хоча інформація із нього має бути публічною: земля під майбутнім будинком належить Рівненській міській громаді.

Згідно зі статтями 7 і 13 Закону «Про доступ до публічної інформації», не можна приховувати інформацію про розпорядження бюджетними коштами, про володіння, користування чи розпорядження державним чи комунальним майном.

Прокуратура пояснила відмову забороною від фірми «Вербуд-Рівне» з орбіти «Стограду». Мовляв, там вважають зміст договору комерційною таємницею і не дозволяють його розголошувати.

Однак 16 березня 2023 року, у процесі судового розгляду, прокуратура таки надіслала журналістці копію договору, а в суд – чек від «Укрпошти» про надсилання такого листа. Суддя вирішила, що справу залагоджено добровільно, і 20 березня провадження закрила.

Невідомо, чи бачила суддя цей лист і надіслану копію договору. У ній всю істотну інформацію заретушували: і відомості про терміни будівництва, і про об’єкт договору, і про обов’язки та права сторін, і про гарантійні строки якості закінчених робіт і т.п. Тож журналісти не погодилися із такими обмеженнями й подали апеляційну скаргу.

У Восьмому апеляційному адміністративному суді, що у Львові, справу розглянула колегія суддів: головуюча суддя Олена Большакова, судді Віталій Затолочний та Володимир Качмар.

23 травня 2023 року вони ухвалили повернути справу на продовження розгляду в Рівненський окружний адмінсуд. 14 червня її прийняли, зареєстрували і передали судді Дмитру Махаринцю.

Адвокат і представник громадської організації «Платформа прав людини» Євген Воробйов допомагає «Четвертій владі» і супроводжує цей позов від початку. З його пояснення, суддя мав розглянути позов упродовж шістдесяти діб від дня надходження.

Спочатку в приймальній суду журналістам повідомили, що розгляду варто очікувати у вересні. Бо «вони (ймовірно, суддя. – Авт.) йдуть у відпустку з 24 липня на місяць». Однак станом на 2 листопада в судовій системі ніякої інформації про справу не було.

Адвокат Євген Воробйов допоміг написати заяву про пришвидшення її розгляду. Подали її 3-го листопада – і 14-го суддя Дмитро Махаринець скасував відмову прокуратури надати копію договору з ТОВ «Вербуд-Рівне» і зобов’язав прокурорів «надати публічну інформацію» в договорі «з урахуванням визначених законом обмежень».

Прокуратура має надіслати копію договору упродовж п’яти днів з моменту набрання чинності цього рішення, коли спливе тридцятиденний термін подання апеляції. Це приблизно до 12 грудня 2023 року.

«Це рішення – законне та справедливе. Прокуратура вчинила бездіяльність, тому, на жаль, ми вимушені були йти до суду», – прокоментував судове рішення адвокат Євген Воробйов.

«Наразі прокуратура вивчає це рішення суду. Питання його оскарження поки не вирішене. Там ще є достатньо часу», – відповіла на питання про можливу апеляцію речниця Рівненської обласної прокуратури Оксана Жужельська.

 

«Доступ до правди»