Надання медичних документів на роботу

Нам невідомо, чи відповідь на цей запит була інформативною. Якщо ви Надія, будь ласка, авторизуйтесь і вкажіть, наскільки успішним був запит.

Доброго дня!

На підставі статей 1, 13, 19, 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року, які надають право звертатись із запитами до розпорядників інформації щодо надання публічної інформації, прошу надати наступну інформацію (наступні документи):

Відповідно до законодавства України, а саме:
• ст. 286.Цивільного Кодексу України Фізична особа має право на таємницю про стан свого здоров'я, факт звернення за медичною допомогою, діагноз, а також про відомості, одержані при її медичному обстеженні. Забороняється вимагати та подавати за місцем роботи або навчання інформацію про діагноз та методи лікування фізичної особи.
• Ст. 39-1.Законодавства України про охорону здоров’я пацієнт має право на таємницю про стан свого здоров'я, факт звернення за медичною допомогою, діагноз, а також про відомості, одержані при його медичному обстеженні. Забороняється вимагати та надавати за місцем роботи або навчання інформацію про діагноз та методи лікування пацієнта.

Надайте чітку відповідь на підставі якого закону має право роботодавець вимагати медичні документи (сертифікат, підтверджуючий вакцинацію від COVID-19, ПЛР-тест, довідка від лікаря) та надавати цю інформацію третім особам в інших випадках, окрім запиту суду, тим самим порушуючи низку законів України, що може призвести до настання кримінальної відповідальності за ст. 356 Карного кодексу України?

Заздалегідь дякую.

З повагою,

Надія

n.v.bryzhak, Міністерство соціальної політики України

1 Attachment

Вітаємо! Лист Мінсоцполітики за результатами Вашого запиту, підписаний кваліфікованим електронним цифровим підписом, - у прикріпленому файлі.
З повагою
Департамент документального забезпечення.

показати цитоване