Невійськовозобов’язаний - виключений з військового обліку
Доброго дня!
На підставі статей 1, 13, 19, 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року, які надають право звертатись із запитами до розпорядників інформації щодо надання публічної інформації, прошу надати наступну інформацію (наступні документи):
Прошу надати рояснення щодо терміну невійськовозобовязаний - виключений з військового обліку:
Термін «Виключений з військового обліку» означає, що особа втрачає статус військовозобов’язаного, та на неї не поширюються обовʼязки з військового обліку. Зокрема така особа не може бути призвана під час мобілізації, після виключення з обліку не зобов’язана проходити ВЛК, оновлювати облікові дані, такій особі не можна вручати повістку. Це поняття є постійним і особа не повинна знову ставати на військовий облік, хіба що за власним бажанням та на добровільних засадах.
Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII в статті 37. Взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього , у п.6 підпункті 8 ( в редакції до 30.03.2021 року) трактував наступне : що якщо особа яка не отримали до 40-річного віку військово-облікової або спорідненої з нею спеціальності, підлягала виключенню з військового обліку.
До закону №2232-XII були внесені зміни : Документ 1357-IX Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов’язку та ведення військового обліку» прийняття – 30.03.2021, які набрали чинності з 23.04.2021року, якими повністю була переписана Стаття 37. і дану норму було видалено.
Постанова Кабміну від 30 грудня 2022 р. № 1487 «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів» п. 35. У разі неприбуття військовозобов’язаного та резервіста, який досяг граничного віку перебування в запасі, до відповідного районного (міського) територіальних центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу для виключення з військового обліку, таке виключення здійснюється без участі зазначених осіб 1 січня наступного року після року досягнення граничного віку.
А так як правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством, а органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 19. Консттуції України), та й у відповідності до статті 58. Конституції України « Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи» . {Офіційне тлумачення частини першої статті 58 див. в Рішенні Конституційного Суду № 1-рп/99 від 09.02.99} Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.{Офіційне тлумачення статті 58 див. в Рішеннях Конституційного Суду № 1-зп від 13.05.97, № 6-рп/2000 від 19.04.2000}
Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності.
Та й у Конституції України зазначено, що однією з основних засад здійснення судочинства є обов'язковість судового рішення (стаття 129 Конституції України). Також, у Конституції України вказано, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Ніхто не зобов'язаний виконувати явно злочинні розпорядження чи накази. За віддання і виконання явно злочинного розпорядження чи наказу настає юридична відповідальність. (стаття 60. Констуції України).
Виходить , що особа яка досягла 40-ка років станом на 23.04.2021 і не отримала військово-облікової або спорідненої з нею спеціальності , виключається з військового обліку, та таке виключення здійснюється без участі зазначеної особи , тобто явка до військомату для здійснення виключення є не обов’язковою, а втративши статус військовозобов’язаного на неї не поширюються обовʼязки з військового обліку.
З повагою,
Олександр Стороженко
Доброго дня!
Виходячи з попередньої відповіді вона є не повною. Та й чому Ви нехтуєте рішеннями Конституційного Суду та статтею 58. Конституції України « Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи» . {Офіційне тлумачення частини першої статті 58 див. в Рішенні Конституційного Суду № 1-рп/99 від 09.02.99} Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.{Офіційне тлумачення статті 58 див. в Рішеннях Конституційного Суду № 1-зп від 13.05.97, № 6-рп/2000 від 19.04.2000}
Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності.
Та й у Конституції України зазначено, що однією з основних засад здійснення судочинства є обов'язковість судового рішення (стаття 129 Конституції України). Також, у Конституції України вказано, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Прошу надати відповідь стосовно статусу невійськовозобов’язаного та виключеного з військового обліку особи яка досягла 40-ка років станом на 23.04.2021 у відповідності до рішень Конституційного Суду та статті 58. Конституції України.
З повагою,
Олександр Стороженко