Незаконна відмова у прийнятті та розгляді звернення, інше порушення Закону України «Про звернення громадян» - тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб

Нам невідомо, чи відповідь на цей запит була інформативною. Якщо ви Oleh, будь ласка, авторизуйтесь і вкажіть, наскільки успішним був запит.

Доброго дня!

На підставі статей 1, 13, 19, 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року, які надають право звертатись із запитами до розпорядників інформації щодо надання публічної інформації, прошу надати наступну інформацію (наступні документи):

Згідно з ст. 212-3 КУпАП незаконна відмова у прийнятті та розгляді звернення, інше порушення Закону України «Про звернення громадян» - тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб від двадцяти п’яти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У разі задоволення скарги орган або посадова особа, які прийняли неправомірне рішення щодо звернення громадянина, відшкодовують йому завдані матеріальні збитки, пов'язані з поданням і розглядом скарги, обґрунтовані витрати, понесені у зв'язку з виїздом для розгляду скарги на вимогу відповідного органу, і втрачений за цей час заробіток. Спори про стягнення витрат розглядаються в судовому порядку. Відповідно до ст. 25 Закону України «Про звернення громадян» громадянину на його вимогу і в порядку, встановленому чинним законодавством, можуть бути відшкодовані моральні збитки, завдані неправомірними діями або рішеннями органу чи посадової особи при розгляді скарги. Розмір відшкодування моральних (немайнових) збитків у грошовому виразі визначається судом.

Урядовий контактний центр https://ukc.gov.ua/portal/appeals/878908
Подано: 05/02/2024 12:59 № звернення: ТУ-16813677 від
Розподіленно: Міністерство оборони України
Статус: Прийнято до розгляду

Урядовий контактний центр https://ukc.gov.ua/portal/appeals/840719
Подано:06/09/2023 05:05 № звернення: ТУ-16094884 від
Розподіленно: Міністерство оборони України
Статус: Прийнято до розгляду

Міністерство оборони України
03168, м. Київ, просп. Повітрофлотський № 6
ТУРКОВСЬКОГО Олега Володимировича
дата народження: 29.02.1998 р. н., м. Київ
паспорт: № 008127161, орган: 8034, дата 23.08.2022
проживаю: 03142, м. Київ, вул. Стуса 27, кв.7
мобільний телефон: 0938580393

ЗАЯВА

Шановне, Міністерство оборони України звертаюсь до Вас повторно та повідомляю Вам, щодо бездіяльності Святошинського районного у місті Києві територіального центру комплектування та соціальної підтримки та інших військових органів, які ігнорують мої звернення та заяви не надають документи та не ставлять відмітки в військо-обліковому документі.
Що необхідно, для реєстрації місця проживання у власній квартирі та завершення процедури виїзду за кордон на постійне місце проживання та проставлення у закордонному паспорті штампу виїзд на ПМП, відповідно до дозволу Державної міграційної служби України.

Повідомляю Вас, що 15 березня 2023 року та 16 листопада 2023 року повторно я отримав дозвіл від Державної міграційної служби України на виїзд за кордон на постійне проживання до Королівства Великої Британії та Північної Ірландії.

Прошу зауважити, шо дозвіл від ДМС України передбачає також погодження з
військовим комісаріатом. У Правилах перетинання державного кордону громадянами України, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 року № 57 передбачено, що особи, які відбувають на постійне місце проживання в іншу країну та мають відповідні документи, які це доводять, можуть перетинати кордон під час воєнного стану.
Існує ще одна зазначена законодавством процедура, яка надає право перетину кордону України чоловіками. Вона передбачає отримання рішення із ДМС про дозвіл на перетин державного кордону.
«Тобто, більш простими словами, дана процедура означає проставлення відповідної відміткиу паспортному документі про виїзд на постійне місце проживання»

Доношу до Вашого відома, що на протязі 11 місяців я особисто приходжу та намагаюсьподати заяву в ТЦК для зняття з військового обліку, вилучення у мене військово-облікового документу та надати мені довідку про вилучення на зберігання військового квитка.
У відповіді від ТЦК та СП зазначалося, що заява про надання відстрочки подана не
особисто, особа не встановлена, оригінали документів не надані, а також військово-
обліковий документ не пред'явлено. У свою чергу, я відразу прибув до комісара в ТЦК
особисто 05.09.2023, щоб надати заяву про зняття з військового обліку, для встановлення моєї особи та перевірки оригіналів військового та інших документів.

Я на протязі 15 років перебуваю на амбулаторному обліку у міському та
районному шкірно-венерологічному диспансері, регулярно прохожу лікування та
процедури у шкірно-венерологічних диспансерах що свідчать довідки з шкірно-
венерологічних диспансерів та нове направлення на госпіталізацію.

ПРОШУ ВАС:

1. Вжити необхідних заходів для зняття мене Турковського О. В. з військового обліку
та надати довідку про вилучення військового квитка на зберігання у зв’язку з виїздом за кордон на ПМП до Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, на підставі дозволу ДМС України на виїзд за кордон на ПМП, який діє до 25.02 2024.

2. Вжити необхідних заходів для зняття мене з місця рестрації з відміткою країни вибуття до Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, так як Святошинська районна державна адміністрація в м. Києві виписала мене без відмітки країни вибуття на постійне проживання, що не дає можливість завершити
процедуру виїзди на ПМП. А тепер відмовляється проставляти відмітку країни вибуття та взагалі реєструвати моє місце проживання у власній квартирі в якій я проживаю і був прописаний все життя (свідоцтво на право властності та відмову в реєстрації місця проживання додаю).
Відповідно до Закону, до реєстру територіальної громади вносяться й відомості про військовий облік (окремий номер запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів (за наявності) або відомості, зазначені у військово-обліковому документі відповідно до переліку, встановленого Кабінетом Міністрів України.
Це дає можливість зареєструватись місце проживання, надавши до ЦНАПУ свідоцтво про право властності, а вже потім знятись з місця рестрації з відміткою країни вибуття до Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, , не відвідуючи при цьому військомат.

3. НЕ ДОПУСТИТИ ПОРУШЕННЯ КОНСТИТУЦІЇ УКРАЇНИ ТА ЗАХИЩАТИ ПРАВА І
СВОБОДИ ЛЮДИНИ:
1.Ст. 3 Конституції України
Ст. 8 Конституції України.
Ст. 17 Конституції України.
Ст. 106 п. 19 та 85 п. 9 Конституції України (про стан війни).
Стаття 27. Кожна людина має невід'ємне право на життя.
Ніхто не може бути свавільно позбавлений життя. Обов'язок держави - захищати життя людини.
Кожен має право захищати своє життя і здоров'я, життя і здоров'я інших людей від протиправних посягань.
Стаття 64. Конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 Конституції.

В умовах війни також не можуть бути порушені:
• право на життя
• право на житло
• права на рівність та повагу до гідності особи,
• право на особисту недоторканність
• право на укладання шлюбу
• право на громадянство
• право на справедливий суд, юридичну допомогу та захист

ТЦК – територіальний центр комплектації:
1) На території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних
формувань, не передбачених законом. - ст. 17 КУ;
2) ст. 92 п. 12: Виключно законами України визначаються: організація і діяльність органів виконавчої влади, основи державної служби…
а) ТЦК утворені НЕ законом, а постановою Кабміну за № 154 від 23 лютого 2023 року. (Не підписана). б) Діяльність ТЦК організується та регулюється законом, відповідно до ст. 92
12 Конституції України. Закону нема, є постанова, а це не закон!!! (Відповідь з Апарату ВР -документ)
3. Ст. 7 постанови КМУ про юридичні особи публічного права - БРЕХНЯ!!! Жодного закону про юридичні особи публічного права НЕ ІСНУЄ!!!(Відповідь з Апарату ВР )
4. СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ У МІСТІ КИЄВІ ВІЙСЬКОВИЙ КОМІСАРІАТ не є
юридичною особою публічного права. Має бути зареєстрований в державному реєстріN підприємців та організацій України, код ЄДРПОУ –09754025
(відповідь з статистики про відсутність даного суб’єкту ).
5. ст. 116 КУ п. 9/1 про право Кабінету Міністрів утворювати центральні органи виконавчої влади, згідно закону (закону нема!)
6. Працівники ТЦК посилаються на постанови Кабміну України про утворення та
діяльність органів виконавчої влади, про ТЦК також. Кабінету Міністрів не існує! (відповідь з Державного Центрального архіву )
7. Закон про мобілізацію прописано для громадян України, їх нема, бо нема держави,
громадянства України нема (відповідь з Офісу президента про відсутність громадянства України документ).
Закон про правовий режим воєнного стану суперечить Конституції,саме:
Стаття 1. Визначення воєнного стану

Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її
місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, що є ОБМАНОМ!!!

Конституція України ст. 106 п.19, п.20 чітко розділяє ці два стани і коли кожен з них
вводиться!!!

8. ТЦК наголошує: Ви є громадянином України, а 65ст. КУ говорить про обов’язок громадян захищати свою Вітчизну. Але громадян держави Україна НЕ ІСНУЄ!
відповідно до Розділу I Закону України про громадянство України:
ст. 1 Закону про громадянство України - визначення понять:
особа - фізична особа
громадянство України - правовий зв’язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов’язках;
громадянин України - особа, яка набула громадянство України в порядку, передбаченому законами України та міжнародними договорами України;
(відповідь з Офісу президента про відсутність громадянства України - документ).
- Закон України про громадянство України за 2001 р.:
Громадянство України - правовий зв’язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов’язках;
(особа в міжнародних договорах це інше позначення статусу людини, тобто людину
прирівняли до фізичної особи).
03.06.2024 ТУРКОВСЬКИЙ О.В

Посилання на скаргу додаю
https://ukc.gov.ua/backend/uploads/docum...

Додадатки:
Копія дозволу міграційної служби України на виїзд закордон на ПМП;
Копія заяви про зняття з військового обліку до Святошинського ТЦК СП в м. Києві
Опис вкладення у цінний лист ф. 107, № 0314213053803, факт відправки заяви в ТЦК
Паспорт громадянин України
Паспорт громадянина для виїзду закордон
Картка платників податків
Лист відповідь Святошинського районного у м Києві ТЦК та СП на мою заяву.
Копія скарга № ТУ-16094884, надіслана 06/09/2023 до Міністерства оборони України.
Посилання на скаргу ukc.gov.ua/portal/appeals/840719

Копія заяви до ДМС України, що до продовження дозволу на виїзд за кордон на
ПМП до Королівства Великої Британії та Північної Ірландії.
Копія дозволу ДМС України на виїзд за кордон на ПМП до Королівства Великої
Британії і Північної Ірландії, термін дії до 25.02.2024
Тимчасове посвідчення замість військового квитка ( Форма 3)
Заява про зняття з місця проживання
Опис документів наданих до ЦНАП
Витяг з реєстру територіальної громади
Повідомлення про зняття з місця реєстрації
СВІДОЦТВО ПРО ПРАВО ВЛАСТНОСТІ НА ЖИТЛО
Опис документів наданих до ЦНАП
Відмова в реєстрації місця проживання
Направлення на госпіталізацію
Консультативний висновок спеціаліста

Посилання на скаргу додаю
https://ukc.gov.ua/backend/uploads/docum...

З повагою,

Oleh

Міністерство оборони України

1 Attachment

-------- Оригінальне повідомлення --------
Тема: Fwd: Інформаційний запит - Незаконна відмова у прийнятті та
розгляді звернення, інше порушення Закону України «Про звернення
громадян» - тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб
Дата: 2024-06-03 10:59
Від кого: [email address]
Кому: Звернення <[email address]>

-------- Оригінальне повідомлення --------
Тема: Fwd: Інформаційний запит - Незаконна відмова у прийнятті та
розгляді звернення, інше порушення Закону України «Про звернення
громадян» - тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб
Дата: 2024-06-03 09:46
Від кого: [Міністерство оборони України request email]
Кому: Запити <[email address]>

-------- Оригінальне повідомлення --------
Тема: Інформаційний запит - Незаконна відмова у прийнятті та розгляді
звернення, інше порушення Закону України «Про звернення громадян» -
тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб
Дата: 2024-06-03 09:25
Від кого: Oleh <[FOI #129394 email]>
Кому: FOI requests at Міністерство оборони України
<[Міністерство оборони України request email]>

Доброго дня!

На підставі статей 1, 13, 19, 20 Закону України «Про доступ до публічної
інформації» від 13 січня 2011 року, які надають право звертатись із
запитами до розпорядників інформації щодо надання публічної інформації,
прошу надати наступну інформацію (наступні документи):

Згідно з ст. 212-3 КУпАП незаконна відмова у прийнятті та розгляді
звернення, інше порушення Закону України «Про звернення громадян» -
тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб від двадцяти п’яти
до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У разі задоволення скарги орган або посадова особа, які прийняли
неправомірне рішення щодо звернення громадянина, відшкодовують йому
завдані матеріальні збитки, пов'язані з поданням і розглядом скарги,
обґрунтовані витрати, понесені у зв'язку з виїздом для розгляду скарги
на вимогу відповідного органу, і втрачений за цей час заробіток. Спори
про стягнення витрат розглядаються в судовому порядку. Відповідно до ст.
25 Закону України «Про звернення громадян» громадянину на його вимогу і
в порядку, встановленому чинним законодавством, можуть бути відшкодовані
моральні збитки, завдані неправомірними діями або рішеннями органу чи
посадової особи при розгляді скарги. Розмір відшкодування моральних
(немайнових) збитків у грошовому виразі визначається судом.

Урядовий контактний центр
https://protect2.fireeye.com/v1/url?k=31...
Подано: 05/02/2024 12:59

№ звернення: ТУ-16813677 від
Розподіленно: Міністерство оборони України
Статус: Прийнято до розгляду

Урядовий контактний центр
https://protect2.fireeye.com/v1/url?k=31...
Подано:06/09/2023 05:05

№ звернення: ТУ-16094884
від
Розподіленно: Міністерство оборони України
Статус: Прийнято до розгляду

Міністерство оборони України

03168, м. Київ, просп. Повітрофлотський № 6

ТУРКОВСЬКОГО Олега Володимировича
дата
народження: 29.02.1998 р. н., м. Київ

паспорт: № 008127161, орган: 8034, дата 23.08.2022

проживаю: 03142, м. Київ, вул. Стуса 27, кв.7

мобільний телефон: 0938580393

ЗАЯВА

Шановне, Міністерство оборони України звертаюсь до Вас повторно та
повідомляю Вам, щодо бездіяльності Святошинського районного у місті
Києві територіального центру комплектування та соціальної підтримки та
інших військових органів, які ігнорують мої звернення та заяви не
надають документи та не ставлять відмітки в військо-обліковому
документі.
Що необхідно, для реєстрації місця проживання у власній квартирі та
завершення процедури виїзду за кордон на постійне місце проживання та
проставлення у закордонному паспорті штампу виїзд на ПМП, відповідно до
дозволу Державної міграційної служби України.

Повідомляю Вас, що 15 березня 2023 року та 16 листопада 2023 року
повторно я отримав дозвіл від Державної міграційної служби України на
виїзд за кордон на постійне проживання до Королівства Великої Британії
та Північної Ірландії.

Прошу зауважити, шо дозвіл від ДМС України передбачає також погодження з
військовим комісаріатом. У Правилах перетинання державного кордону
громадянами України, які затверджені постановою Кабінету Міністрів
України від 27.01.1995 року № 57 передбачено, що особи, які відбувають
на постійне місце проживання в іншу країну та мають відповідні
документи, які це доводять, можуть перетинати кордон під час воєнного
стану.
Існує ще одна зазначена законодавством процедура, яка надає
право перетину кордону України чоловіками. Вона передбачає отримання
рішення із ДМС про дозвіл на перетин державного кордону.
«Тобто, більш простими словами, дана процедура означає проставлення
відповідної відміткиу паспортному документі про виїзд на постійне місце
проживання»

Доношу до Вашого відома, що на протязі 11 місяців я особисто приходжу та
намагаюсьподати заяву в ТЦК для зняття з військового обліку, вилучення у
мене військово-облікового документу та надати мені довідку про вилучення
на зберігання військового квитка.
У відповіді від ТЦК та СП зазначалося, що заява про надання відстрочки
подана не
особисто, особа не встановлена, оригінали документів не надані, а також
військово-
обліковий документ не пред'явлено. У свою чергу, я відразу прибув до
комісара в ТЦК
особисто 05.09.2023, щоб надати заяву про зняття з військового обліку,
для встановлення моєї особи та перевірки оригіналів військового та інших
документів.

Я на протязі 15 років перебуваю на амбулаторному обліку у міському та
районному шкірно-венерологічному диспансері, регулярно прохожу лікування
та
процедури у шкірно-венерологічних диспансерах що свідчать довідки з
шкірно-
венерологічних диспансерів та нове направлення на госпіталізацію.

ПРОШУ ВАС:

1. Вжити необхідних заходів для зняття мене Турковського О. В. з
військового обліку
та надати довідку про вилучення військового квитка на зберігання у
зв’язку з виїздом за кордон на ПМП до Королівства Великої Британії та
Північної Ірландії, на підставі дозволу ДМС України на виїзд за кордон
на ПМП, який діє до 25.02 2024.

2. Вжити необхідних заходів для зняття мене з місця рестрації з
відміткою країни вибуття до Королівства Великої Британії та Північної
Ірландії, так як Святошинська районна державна адміністрація в м. Києві
виписала мене без відмітки країни вибуття на постійне проживання, що не
дає можливість завершити
процедуру виїзди на ПМП. А тепер відмовляється проставляти відмітку
країни вибуття та взагалі реєструвати моє місце проживання у власній
квартирі в якій я проживаю і був прописаний все життя (свідоцтво на
право властності та відмову в реєстрації місця проживання додаю).
Відповідно до Закону, до реєстру територіальної громади вносяться й
відомості про військовий облік (окремий номер запису в Єдиному
державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів (за
наявності) або відомості, зазначені у військово-обліковому документі
відповідно до переліку, встановленого Кабінетом Міністрів України.
Це дає можливість зареєструватись місце проживання, надавши до ЦНАПУ
свідоцтво про право властності, а вже потім знятись з місця рестрації з
відміткою країни вибуття до Королівства Великої Британії та Північної
Ірландії, , не відвідуючи при цьому військомат.

3. НЕ ДОПУСТИТИ ПОРУШЕННЯ КОНСТИТУЦІЇ УКРАЇНИ ТА ЗАХИЩАТИ ПРАВА І
СВОБОДИ ЛЮДИНИ:
1.Ст. 3 Конституції України
Ст. 8 Конституції України.
Ст. 17 Конституції України.
Ст. 106 п. 19 та 85 п. 9 Конституції України (про стан війни).
Стаття 27. Кожна людина має невід'ємне право на життя.
Ніхто не може бути свавільно позбавлений життя. Обов'язок держави -
захищати життя людини.
Кожен має право захищати своє життя і здоров'я, життя і здоров'я інших
людей від протиправних посягань.
Стаття 64. Конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть
бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі
обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не
можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27,
28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 Конституції.

В умовах війни також не можуть бути порушені:
• право на життя
• право на житло
• права на рівність та повагу до гідності особи,
• право на особисту недоторканність
• право на укладання шлюбу
• право на громадянство
• право на справедливий суд, юридичну допомогу та захист

ТЦК – територіальний центр комплектації:
1) На території України забороняється створення і функціонування
будь-яких збройних
формувань, не передбачених законом. - ст. 17 КУ;
2) ст. 92 п. 12: Виключно законами України визначаються: організація і
діяльність органів виконавчої влади, основи державної служби…
а) ТЦК утворені НЕ законом, а постановою Кабміну за № 154 від 23 лютого
2023 року. (Не підписана).

б) Діяльність ТЦК організується та регулюється
законом, відповідно до ст. 92
12 Конституції України. Закону нема, є постанова, а це не закон!!!
(Відповідь з Апарату ВР -документ)
3. Ст. 7 постанови КМУ про юридичні особи публічного права - БРЕХНЯ!!!
Жодного закону про юридичні особи публічного права НЕ ІСНУЄ!!!(Відповідь
з Апарату ВР )
4. СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ У МІСТІ КИЄВІ ВІЙСЬКОВИЙ КОМІСАРІАТ не є
юридичною особою публічного права. Має бути зареєстрований в державному
реєстріN підприємців та організацій України, код ЄДРПОУ –09754025
(відповідь з статистики про відсутність даного суб’єкту ).
5. ст. 116 КУ п. 9/1 про право Кабінету Міністрів утворювати центральні
органи виконавчої влади, згідно закону (закону нема!)
6. Працівники ТЦК посилаються на постанови Кабміну України про утворення
та
діяльність органів виконавчої влади, про ТЦК також. Кабінету Міністрів
не існує! (відповідь з Державного Центрального архіву )
7. Закон про мобілізацію прописано для громадян України, їх нема, бо
нема держави,
громадянства України нема (відповідь з Офісу президента про відсутність
громадянства України документ).
Закон про правовий режим воєнного стану суперечить Конституції,саме:
Стаття 1. Визначення воєнного стану

Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в
окремих її
місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, що є ОБМАНОМ!!!

Конституція України ст. 106 п.19, п.20 чітко розділяє ці два стани і
коли кожен з них
вводиться!!!

8. ТЦК наголошує: Ви є громадянином України, а 65ст. КУ говорить про
обов’язок громадян захищати свою Вітчизну. Але громадян держави Україна
НЕ ІСНУЄ!
відповідно до Розділу I Закону України про громадянство України:
ст. 1 Закону про громадянство України - визначення понять:
особа - фізична особа
громадянство України - правовий зв’язок між фізичною особою і Україною,
що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов’язках;
громадянин України - особа, яка набула громадянство України в порядку,
передбаченому законами України та міжнародними договорами України;
(відповідь з Офісу президента про відсутність громадянства України -
документ).
- Закон України про громадянство України за 2001 р.:
Громадянство України - правовий зв’язок між фізичною особою і Україною,
що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов’язках;
(особа в міжнародних договорах це інше позначення статусу людини, тобто
людину
прирівняли до фізичної особи).
03.06.2024
ТУРКОВСЬКИЙ О.В

Посилання на скаргу додаю
https://protect2.fireeye.com/v1/url?k=31...

Додадатки:
Копія дозволу міграційної служби України на виїзд закордон на ПМП;
Копія заяви про зняття з військового обліку до Святошинського ТЦК СП в
м. Києві
Опис вкладення у цінний лист ф. 107, № 0314213053803, факт відправки
заяви в ТЦК
Паспорт громадянин України
Паспорт громадянина для виїзду закордон
Картка платників податків
Лист відповідь Святошинського районного у м Києві ТЦК та СП на мою
заяву.
Копія скарга № ТУ-16094884, надіслана 06/09/2023 до Міністерства оборони
України.
Посилання на скаргу
https://protect2.fireeye.com/v1/url?k=31...

Копія заяви до ДМС України, що до продовження дозволу на виїзд за кордон
на
ПМП до Королівства Великої Британії та Північної Ірландії.
Копія дозволу ДМС України на виїзд за кордон на ПМП до Королівства
Великої
Британії і Північної Ірландії, термін дії до 25.02.2024
Тимчасове посвідчення замість військового квитка ( Форма 3)
Заява про зняття з місця проживання
Опис документів наданих до ЦНАП
Витяг з реєстру територіальної громади
Повідомлення про зняття з місця реєстрації
СВІДОЦТВО ПРО ПРАВО ВЛАСТНОСТІ НА ЖИТЛО
Опис документів наданих до ЦНАП
Відмова в реєстрації місця проживання
Направлення на госпіталізацію
Консультативний висновок спеціаліста

Посилання на скаргу додаю
https://protect2.fireeye.com/v1/url?k=31...

З повагою,

Oleh

-------------------------------------------------------------------

Будь ласка, використовуйте цю електронну адресу для всіх відповідей на
цей запит.
[FOI #129394 email]

Is [Міністерство оборони України request email] the wrong address for Freedom of Information
requests to Міністерство оборони України? If so, please contact us using
this form:
https://protect2.fireeye.com/v1/url?k=31...

Увага! Це повідомлення та будь-яка відповідь на нього будуть
опубліковані на сайті Доступу до Правди

Добрий день. Оформіть, будь ласка, Ваше звернення з дотриманням вимог
Закону України "Про звернення громадян".
Зверніть увагу на дані, які необхідно вказати (форма звернення у
вкладенні листа).

З повагою
Управління по роботі зі зверненнями громадян
та доступу до публічної інформації.

-------------------------------------------------------------------