Облік суб'єктів фінансового моніторингу
Доброго дня!
На підставі статей 1, 13, 19, 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року, які надають право звертатись із запитами до розпорядників інформації щодо надання публічної інформації, прошу надати наступну інформацію (наступні документи):
28 квітня 2020 року набув чинності Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 06 грудня 2019 року № 361-IX.
Відповідно до ст.6 даного Закону адвокатські бюро, адвокатські об’єднання та адвокати, які здійснюють адвокатську діяльність індивідуально належать до спеціально визначених суб’єктів фінансового моніторингу.
Відповідно до ст. 8 даного Закону суб’єкт первинного фінансового моніторингу зобов’язаний стати на облік у спеціально уповноваженому органі як суб’єкт первинного фінансового моніторингу, повідомляти спеціально уповноважений орган в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України про призначення і звільнення відповідального працівника, підозрілі фінансові операції, зміну відомостей про суб’єкта первинного фінансового моніторингу та/або відповідального працівника чи особу, яка тимчасово виконує його обов’язки, тощо.
У зв’язку з чим АО «Національна правова палата» просить вас роз’яснити: 1) чи зобов’язано воно, як адвокатське об’єднання, станом на сьогодні встати на облік у спеціально уповноваженому органі як спеціально визначений суб’єкт первинного фінансового моніторингу, та виконувати ряд інших обов’язків, покладених на нього Законом України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 06 грудня 2019 року № 361-IX. Та яким чином АО «Національна правова палата» має це здійснити за відсутності належного нормативно-правового регулювання. Зокрема, лише на минулому тижні Кабінетом Міністрів України був опублікований проект Постанови «Деякі питання організації фінансового моніторингу», який визначає порядок взяття на облік суб’єктів первинного фінансового моніторингу»; 2) чи АО «Національна правова палата», як адвокатське об’єднання, має встати на облік лише після затвердження Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання організації фінансового моніторингу», який визначає порядок взяття на облік суб’єктів первинного фінансового моніторингу»; 3) чи зобов’язане АО «Національна правова палата», як адвокатське об’єднання, вставати на сьогодні на облік за відсутності порогових та/або підозрілих фінансових операцій зі своїми контрагентами, включаючи майбутніх.
Крім того, звертаємо вашу увагу, що відповідно до ст. ст. 8, 9 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» суб’єкт первинного фінансового моніторингу має призначити працівника, відповідального за його проведення фінансового моніторингу, який зобов’язаний пройти навчання у сфері запобігання та протидії. На сьогодні навчання таких відповідальних працівників у сфері запобігання та протидії здійснює Академія фінансового моніторингу, що належить до сфери управління спеціально уповноваженого органу. У телефонному режимі АО «Національна правова палата» дізналось про те, що найближче навчання відповідальних працівників адвокатських об’єднань, адвокатських бюро та адвокатів має відбутись не раніше жовтня 2020 року. У зв’язку з викладеним вище, просимо роз’яснити, чи необхідно у такому випадку (до жовтня 2020 року) вставати на облік.
З повагою,
АО "Національна правова палата"