Порушення правил професійної етики нотаріусів

Тетяна Волинець

Доброго дня!

На підставі ст.1, 5 ЗУ "Про звернення громадян", які надають право звертатись із зверненнями (в т.ч. електронними) до державних органів, прошу надати розяснення щодо таких питань:

відповідно до ст.3 ЗУ "Про нотаріат" нотаріус - це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.
...
Нотаріусу забороняється використовувати свої повноваження з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття обіцянки чи пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб.
Нотаріус не може займатися підприємницькою, адвокатською діяльністю, бути засновником адвокатських об’єднань, перебувати на державній службі або службі в органах місцевого самоврядування, у штаті інших юридичних осіб, а також виконувати іншу оплачувану роботу, крім викладацької, наукової і творчої діяльності.

Відповідно до розділу ІІ. Стандарти професійної етики нотаріуса Правил професійної етики нотаріусів України, затверджених Наказом Міністерства юстиції України 14.03.2013 року № 431/5 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 15 березня 2013 року за № 424/22956 нотаріус повинен, зокрема:
- завжди бути чесним, сумлінним, безкорисливим та неупередженим;

- не вчиняти у своїх інтересах та в інтересах інших осіб дій, які могли б поставити під сумнів неупередженість та незалежність нотаріальної діяльності, скомпрометувати нотаріуса і нотаріальну спільноту в громадській думці, завдати шкоди честі та гідності професії нотаріуса;

- уникати особистої участі в діяльності політичних партій і об’єднань, залучення до політичної діяльності, яке не дозволяє зберегти статус нейтральності, об’єктивності та незалежності професії нотаріуса.

Склалася ситуація, коли усі договори (додаткові договори, угоди), що стосуються оренди земельних ділянок комунальної власності, посвідчуються тільки у одного приватного нотаріуса, який є депутатом міської ради.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищенаведене, та в межах наданих Мінітерству юстиції повноважень, прошу Вас надати на мою електронну адресу наступну інформацію:

- чи буде мати порушення приватним нотаріусом вимог про несуміщення відповідно до ЗУ "Про нотаріат" та Правил провесійної етики нотаріусів при голосуванні ним на сесії міської ради з питань надання земельних ділянок у користування та укладання\поновлення договорів оренди земель комунальної власності, якщо він в подальшому посвідчує їх як приватний нотаріус, отримуючи відповідну договірну плату за вчинення нотаріальної дії?

З повагою,

Тетяна Волинець

Міністерство юстиції України

1 Attachment

[ Email has no body, please see attachments ]