Щодо потреби в оподаткування заробітної плати

Доброго дня!

На підставі статей 1, 13, 19, 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року, які надають право звертатись із запитами до розпорядників інформації щодо надання публічної інформації, прошу надати наступну інформацію (наступні документи):

Чи потрібно утримувати ПДФО та ВЗ із зарплати працівника установи, який працює дистанційно в Україні, а територіально перебуває в Польщі?
У нас склалася наступна ситуація: у зв’язку з бойовими діями на території України деякі вчителі нашого закладу освіти виїхали до Польщі. Наш заклад освіти функціонує і вчителі із-за кордону продовжують працювати дистанційно та отримати за свою роботу зарплату. Відповідно до п.п. 14.1.213 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI податковим резидентом України вважається фізична особа, яка має місце проживання на території України. Якщо вона має також місце проживання на території іншої країни, вона вважається резидентом України, якщо має місце постійного проживання в Україні. Тобто вчителі, які у зв’язку з воєнним станом виїхали в Польщу, є податковими резидентами України. І заклад освіти, як податковий агент таких резидентів продовжує утримувати з їх зарплати ПДФО та ВЗ. Робота на відстані через військовий стан не потребує постійного представництва для роботодавця в Польщі. Тому представництво закладу освіти — роботодавця вчителя в країні, куди він виїхав, не потрібно.
Однак відповідно до законодавства Польщі, якщо особа живе в іншій країні, але працює в Польщі на іноземного роботодавця, який не має закладу чи постійного представництва в Польщі, і перебування цієї особи в Польщі перевищує 183 дні, то вона сплачує зі своїх доходів податок у Польщі. У такій ситуації особа зобов’язана внести до податкового органу Польщі аванс з податку на прибуток.
Виходить, що через те, що вчитель отримує дохід від дистанційної роботи в Україні, він повинен сплатити податок в Польщі, якщо перебуває на території цієї країні більше 183 днів. Водночас український роботодавець також зобов’язаний утримувати ПДФО та ВЗ із доходу працівника, адже такий дохід нарахований в Україні. Чи означає це, що працівник сплатить податки із української зарплати в двох країнах: Україні та Польщі? Не дивлячись на це Україна повинна утримувати ПДФО та ВЗ із зарплати працівника?
Знаємо, що Уряд України збирається направити лист до всіх податкових відомств та урядів країн ЄС із проханням застосувати «ковідний прецедент», аби до біженців не було застосовано «правило податкового резидентства 180 днів». Але термін у 183 дні перебування у Польщі на днях спливає, тож як діяти українському роботодавцю та що радити своїм дистанційним працівникам, які перебувають у Польщі?

З повагою,

Людмила

Міністерство юстиції України

1 Attachment

[ Email has no body, please see attachments ]