Щодо реалізації Меморандуму про економічну та фінансову політику в частині продажу системних державних банків «Сенс Банк» та «Укргазбанк»

Володимир БОГАТИР

Доброго дня!

Міністерство фінансів України — є центральним органом виконавчої влади й головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову та бюджетну політику тощо.

Згідно з пунктом 58 оновленого в червні цього року Меморандуму про економічну та фінансову політику України з Міжнародним валютним фондом передбачено підготовку до приватизації банків з мажоритарною державною власністю «Сенс Банк» та «Укргазбанк» й призначення міжнародно визнаного фінансового радника за прозорою процедурою.

Аналогічні зобовʼязання було задекларовано в пункті 52 Меморандуму в березні цього року, однак до кінця травня 2024 року не було призначено міжнародно визнаного фінансового радника.

Питання дотримання зобов'язань взятих Україною перед Міжнародним валютним фондом — є предметом широкої суспільної дискусії та стала темою численних публікацій в засобах масової інформації має високий суспільний інтерес та викликало нагальну необхідність звернутись з цим запитом.

✯ ✯ ✯

Відповідно, до статті 19 Загальної декларації прав людини, прийнятої та проголошеної резолюцією 217 A (III) Генеральної Асамблеї ООН від 10 грудня 1948 року та статті 10 Конвенції з прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року кожна людина має право безперешкодно шукати, одержувати й поширювати інформацію та ідеї будь-якими засобами та незалежно від державних кордонів.

Керуючись правом на доступ до офіційних документів визначеним Конвенцією Ради Європи про доступ до офіційних документів (Конвенція Тромсе), ратифікованої Законом України № 631-IX від 20.05.2020 року, яка надає право кожному, без дискримінації за будь-якою ознакою, на доступ, за вимогою, до офіційних документів, що знаходяться в розпорядженні державних органів. Під поняттям «офіційні документи» розуміється будь-яка інформація, записана в будь-якій формі, складена або отримана, та яка перебуває у розпорядженні державних органів.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Статтею 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Згідно зі статтею 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

На підставі статті 34 Конституції України та статті 5 Закону України «Про інформацію» кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.

Згідно зі статтею 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію, при цьому відповідно до статті 19 цього самого закону запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію, незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

✯ ✯ ✯

На підставі наведеного та керуючись статтями 19, 34, 40, 68 Конституції України, статей 5, 9, 28, 29, 32, 33 Закону України «Про інформацію», статтями 1, 3, 4, 5, 6, 13, 19, 20, 24 Закону України «Про доступ до публічної інформації», які надають право звертатись із запитами до розпорядників інформації щодо надання публічної інформації, —

ПРОШУ:

(1) Надати інформацію чи підготовлено на даний час законопроєкт про приватизацію державних банків та на якій стадії підготовки та його прийняття парламентом він перебуває.

(2) Надати інформацію чи підготовлено на даний час до продажу державні банки - «Сенс Банк» та «Укргазбанк», чи проведено їх аудит та оцінку, які організації здійснювали або здійснюють такий аудит та оцінку, надати їх скан-копії та повідомити на якому етапі перебуває така підготовка.

(3) Надати інформацію чи призначено міжнародно визнаного фінансового радника для продажу (приватизації) державних банків «Сенс Банк» та «Укргазбанк» та чи визначено процедуру його призначення, а в разі якщо призначено надати інформацію про такого фінансового радника, його міжнародний досвід у сфері продажу фінансових установ та гонорар.

(4) Надати інформацію які заходи, в тому числі фінансового характеру, здійснювались та здійснюються Міністерством фінансів України, Урядом та Національним банком України з метою підготовки до продажу (приватизації) державних банків «Сенс Банк» та «Укргазбанк» з метою реалізації Меморандуму про економічну та фінансову політику.

З повагою,

Володимир БОГАТИР