Щодо застосовання протиепідеміологічних заходів у виправних колоніях у період воєного стану
Доброго дня!
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 року №1236 “Про запровадження карантину, та запровадження протиепідеміологічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, причиної коронавірусом SARS-CoV-2” (далі - Постанова №1236), якою регулюється порядок і умови за яких застосовуються ті чи інші обмежувальні протиепідеміологічні заходи на території України.
Згідно п. 2 постанови №1236, на всій території України або окремій області на час дії карантину встановлюється “зелений”, “жовтий”, “помаранчевий” або “червоний” рівень епідемічної небезпеки, крім періоду воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 “Про введення воєнного стану в Україні”.
Так, згідно п. 3 підпункту 20 Постанови №1236 визначено, що у разі встановлення “жовтого” рівня епідеміологічної небезпеки застосовуються наступні обмежувальні протиепідеміологічні заходи, зокрема, забороняється надання побачень засудженим, які тримаються в установах, крім: зокрема, короткострокових побачень з родичами або іншими особами, які відбуваються виключно в закритих умовах (через суцільне розмежувальне скло та переговорний пристрій) та з дотриманням протиепідеміологічних правил; тривалих побачень засуджених з близькими родичами за відсутності у них на момент побачення ознак інфікування COVID-19 та наявності лабораторно підтвердженого негативного результату тестування їх на CОVID-19 методом ПЛР, яке проведено не більш як за 72 години до дня надання тривалого побачення, або документа, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації, та оригіналу документа, що підтверджує оплату послуги виїзду працівника медичної лабораторії до засудженого з метою забору біоматеріалів для проведення тестування на COVID-19 зазначеним методом.
Після тривалого побачення засуджені протягом 14 діб перебувають в приміщеннях для ізоляції, де їм на 12-й день ізоляції (або за наявності ознак COVID-19) обов’язково у проводиться забір матеріалу для тестування на COVID-19 методом ПЛР, відповідно до оплаченої послуги.
У разі коли засуджений отримав повний курс вакцинації від COVID-19, його тестування на COVID-19 методом ПЛР проводиться на 12-й день після тривалого побачення (або за наявності ознак інфікування COVID-19) безоплатно.
Відвідування та побачення, відбуваються виключно за умови використання такими особами засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів (без клапану видиху) або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно, та відсутності у них ознак COVID-19.
З даного положення Постанови № 1236 випливає, що такі обмежувальні протиепідеміологічні заходи застосовуються в залежності від встановленого рівня епідеміологічної небезпеки (“жовтий”, “помаранчевий” або “червоний”) на тій чи іншій території України, тобто при “зеленому” рівні епідеміологічної небезпеки, протиепідеміологічні заходи, визначені у пункті 3 Постанови №1236 не застосовуються зокрема й підпункт 20 цього пункту при наданні побачень засудженим, які тримаються в установах.
У відповідності до Конституційних засад (про заборону одночасного застосування правообмежень громадянина двох і більше правових режимів в Україні), з березня 2022 року на всій території України не встановлено жодного рівня епідемічної небезпеки й відповідно не застосовуються жодні обмежувальні протиепідеміологічні заходи визначені пунктами 2-2; 3; 3-2; 3-5 Постанови № 1236. Про скасування Урядом України обмежувальних протиепідеміологічних заходів також неодноразово повідомляється і в засобах масової інформації.
Виходячи з наведеного, та враховуючи, що на неодноразові мої звернення усній формі посадові особи виправної колонії, не надають роз'яснень, щодо вимог обов'язкового перебування в ізоляції засудженим з проходження тестування методом ПЛР після тривалого побачення і надання особою яка прибула на таке побачення негативний результат ПЛР тесту, та щодо заборони короткострокових побачень з родичами або іншими особами у відкритих умовах, якими законодавчими актами передбачені такі вимоги і як вони скасовують Постанову №1236, що викликає обґрунтовані сумніви законності таких вимог.
На підставі статей 1, 13, 19, 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року, які надають право звертатись із запитами до розпорядників інформації щодо надання публічної інформації, прошу надати наступну інформацію (наступні документи):
1 Чи передбачені законодавчими актами вимоги працівників колонії щодо обов'язкового перебування в ізоляції засудженим з проходження тестування методом ПЛР на COVID-19 після тривалого побачення і надання особою яка прибула на таке побачення негативний результат тесту ПЛР або документа, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації, та щодо заборони короткострокових побачень з родичами або іншими особами у відкритих умовах без різнниці встановленого рівня епідеміологічної небезпеки, і якщо є такі то як вони скасовують положення Постанови КМУ №1236 від 09.12.2020 року.
З повагою,
Галанджовська Іванна