Виплата пенсій ВПО, які проживають за кордоном
-
Від: Катерина
До: Пенсійний фонд України -
Доброго дня!
На підставі статей 1, 13, 19, 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року, які надають право звертатись із запитами до розпорядників інформації щодо надання публічної інформації, прошу надати наступну інформацію (наступні документи):
Право на отримання пенсії переселенцям передбачено законом "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", а порядок соціальних виплат, до яких уряд прирівняв пенсії, регулюється урядовою постановою №365 від червня 2016 року.
При цьому норма ст. 12 закону про права внутрішньо переміщених осіб передбачає, що переселенці позбавляються статусу ВПО, а, отже, і права на пенсійні та інші соціальні виплати, якщо у органів соцзахисту є інформація "про тривалу відсутність (понад 60 днів) ВПО за місцем проживання, яка дає розумні підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання". Проте є і інші причини відсутності ВПО за місцем проживання, зокрема право на проживання в іншій країні (Green Card). Тобто людина (ВПО) може, наприклад перебувати до трьох років за кордоном, залишаючись при цьому зареєстрованою на тимчасово окупованій території і залишаючись громадянином України. Відповідно до частини першої ст.46 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії. Тобто , які дії здійснити і які документи, докази і в які державні органи має надати людина, яка по суті є ВПО, зареєстрована на ТОТ, але фактично проживає на території іншої країни тимчасово, щоб отримати свої законно заслужені соцвиплати (пенсії, регрес тощо)?
З повагою,
Катерина