31 жовтня відбулася VIII Міжнародна науково-практична конференція «Сучасні виклики та актуальні проблеми судової реформи в Україні», ініційована Чернівецьким національним університетом імені Юрія Федьковича.
Традиційно конференція об’єднала провідних теоретиків і практиків, які опікуються проблематикою функціонування правосуддя в державі, для спільного вирішення актуальних проблем реалізації судової реформи в Україні з урахуванням міжнародного досвіду.
Серед питань, які обговорювалися, – забезпечення права на доступ до публічної інформації, про що говорив Голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Михайло Смокович.
Він переконаний: в умовах правового режиму воєнного стану стратегічно важливо знайти баланс між національною безпекою і доступом до публічної інформації, передає Верховний Суд.
«Право на отримання інформації – це невід’ємний елемент реалізації свободи думки і слова. Вираження поглядів і переконань, об’єктивне та своєчасне інформування громадян державою, отримання учасниками суспільних відносин повної достовірної інформації є запорукою формування в Україні сучасного інформаційного суспільства, розвитку та вдосконалення демократичної правової європейської держави. Забезпечення права на доступ до публічної інформації – переконлива ознака демократичного суспільства. Це фундаментальне право людини сприяє відкритості, прозорості та підзвітності органів публічної влади і суб’єктів владних повноважень, а також підвищенню довіри громадськості до їхніх дій та рішень», – сказав Михайло Смокович.
Разом із тим голова КАС ВС нагадав, що в Україні діє не лише закон «Про доступ до публічної інформації», а й ратифікована 20 травня 2020 року Конвенція Ради Європи про доступ до офіційних документів (Конвенція Тромсе). А питання звернення до суб’єктів владних повноважень детально регулює Закон України «Про адміністративну процедуру».
Звісно, зауважив Михайло Смокович, Україна має право захищати свою незалежність, державний суверенітет і територіальну цілісність, здійснюючи системні заходи, у тому числі – обмежуючи доступ до інформації. Проте є відповідні рішення ЄСПЛ у справах проти України, в яких Суд визнав порушення ст. 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод через ненадання інформації, яка становила суспільний інтерес.
Такими, зокрема, є рішення ЄСПЛ від 13 липня 2023 року у справі «Володимир Торбіч проти України» та рішення ЄСПЛ від 28 березня 2024 року у справі «Торбіч проти України», юридичний супровід яких здійснювала адвокатка «Платформи прав людини» Людмила Опришко.
«Доступ до правди»