Щодо подання Вищої ради правосуддя в зв’язку з втручанням в роботу судового органу співробітників Департаменту спеціальних розслідувань ГПУ
Доброго дня!
Прокуратура України становить єдину систему, яка в порядку, передбаченому Законом України «Про прокуратуру», здійснює встановлені Конституцією України функції з метою захисту прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави.
✵ ✵ ✵
Діяльність колишніх співробітників співробітниками Управління (раніше – Департаменту) спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України є предметом численних публікацій в засобах масової інформації, що свідчить як про високий суспільний інтерес до її діяльності так і є предметом багаточисельних кримінальних проваджень, які здійснюються Державним бюро розслідувань в зв'язку з втручанням ними у діяльність судових органів, штучному створенні доказів обвинувачення, недопущенні захисників, грубому порушенні права на захист, вчиненні інших злочинів в сфері правосуддя та притягненні завідомо невинних до кримінальної відповідальності, поєднаному з обвинуваченнями у вчиненні тяжких злочинів.
02.07.2020 на сайті Офісу Генерального прокурора оприлюднено повідомлення про те, що Офіс Генерального прокурора визначив пріоритети діяльності органів правопорядку та прокуратури на 2020 рік, зокрема зазначено про пріоритет у протидії злочинам, пов’язаним ефективним запобіганням та протидією усім правопорушенням.
✵ ✵ ✵
Вища рада правосуддя 14 грудня 2017 року розглянула повідомлення судді Печерського районного суду міста Києва Писанця Віталія Анатолійовича від 20.10.2017 року про втручання в його діяльність як судді щодо здійснення правосуддя. Було встановлено, що Департаментом спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, що розпочато за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 375 Кримінального кодексу України, за фактами постановлення слідчими суддями Печерського районного суду міста Києва Писанцем В.А. та Бортницькою В.В. неправосудних рішень за скаргами у кримінальному провадженні, в якому особі повідомлено про підозру, у зв’язку з чим суддю Писанця В.А. було викликано на допит як свідка. Вища рада правосуддя дійшла висновку, що надана ГПУ інформація не дає підстав стверджувати, що розслідування у вказаному кримінальному провадженні здійснюється швидко та ефективно, що є особливо важливим, оскільки стосується обвинувачення у постановленні завідомо неправосудного рішення та може негативно впливати на суспільну довіру до суду.
В своєму повідомленні Голові Вищої ради правосуддя суддя Печерського районного суду міста Києва Писанець В.А. прямо вказує на те, що слідчі та прокурори Департаменту спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України, з метою здійснення тиску на Печерський районний суд м. Києва та суддів, розпочали досудове розслідування за нібито фактами постановлення завідомо неправосудних судових рішень.
Суддя Печерського районного суду міста Києва Писанець В.А. зазначає, що дії слідчих слідчої групи, прокурорів-процесуальних керівників, а також керівництва Департаменту спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України, є відкритим тиском та втручанням в діяльність судових органів, виходячи з наступних фактів. Ініціювання кримінального переслідування судді є способом незаконного впливу на суд, а дії представників правоохоронних органів з надання оцінки судовому рішенню, витребування пояснень судді по суті прийнятого рішення, матеріалів справ, є спробами втручання у правосуддя, тиску на суддів, намагання протиправно використовувати суди для відстоювання інтересів певних груп чи осіб не процесуальним шляхом. http://www.vru.gov.ua/content/file/2785-...
В зв’язку з цим Вища рада правосуддя внесла до Генеральної прокуратури України подання про виявлення та притягнення до встановленої законом відповідальності осіб, якими вчинено дії, що порушують гарантії незалежності суддів. http://www.vru.gov.ua/news/3109
✵ ✵ ✵
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Статтею 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Згідно статті 34 Конституції України кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб – на свій вибір.
Відповідно до статті 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Згідно статті 5 Закону України «Про інформацію» кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
На підставі наведеного та керуючись статтею 34 Конституції України, статтями 1, 3, 4, 5, 13, 19, 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації», статей 5, 9, 28, 29, 32, 33 Закону України «Про інформацію», які надають право звертатись із запитами до розпорядників інформації щодо надання публічної інформації, —
ПРОШУ:
(1) Надати інформацію про результати розгдяду подання Вищої ради правосуддя та інформацію про виявлення та притягнення до встановленої законом відповідальності осіб, якими вчинено дії, що порушують гарантії незалежності суддів, в зв'язку з повідомленням судді Печерського районного суду міста Києва Писанця Віталія Анатолійовича про втручання в його діяльність як судді щодо здійснення правосуддя з боку слідчих слідчої групи, прокурорів-процесуальних керівників, а також керівництва Департаменту спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України та надати скан-копію відповідного рішення.
З повагою,
Володимир БОГАТИР